Events and training

Victorian Councillor Service Awards

We recognise the contribution of all councillors and continue the tradition of conferring awards for long serving councillors.

The Victorian Councillor Service Awards comprise two awards:

  • Long service is recognised at 10, 15, 20, 25, 30 and 35 years' service. ​
  • The award of Mayor Emeritus recognises councillors who have served three or more full terms as mayor. A full term is considered 12 months.

2019 Application/nomination forms

Completed applications/nominations should be received by the MAV before 5pm on Friday 13 September 2019. Please send applications/nominations to training@mav.asn.au.

The awards will be conferred at the MAV Annual Dinner following the Annual Conference on Thursday 17 October 2019 at the Sofitel Hotel, Melbourne. Conference and dinner registrations will open shortly

Councillors not able to attend the MAV Annual Dinner will have their award posted to them.

Queries in relation to the service awards should be directed to Louise Walsh on 9667 5583 or email lwalsh@mav.asn.au.

2018 Councillor Service and Mayor Emeritus Awards

Congratulations to the latest recipients of our Victorian Councillor Service Awards.

Mayor Emeritus Awards
Cr Geoff Ablett Casey City Council
Cr Angela Altair Hobsons Bay City Council
Cr Jo Beard Corangamite Shire Council
Cr Pamela Clarke Horsham Rural City Council
Cr Peter Clarke Nillumbik Shire Council
Cr Carolyn Crossley Wellington Shire Council
Cr Laurence Evans Bayside City Council
Cr Joe Gauci Baw Baw Shire Council
Cr Bruce Harwood Greater Geelong City Council
Cr Ron Janas Alpine Shire Council
Cr Geoff Porter Hume City Council
Cr Paul Tatchell Moorabool Shire Council
Cr Bernadene Voss Port Phillip City Council
Cr Darrell White Latrobe City Council
30 Years' Service Awards​
Cr Darrell White Latrobe City Council
20 Years' Service Awards​
Cr Glenn Aitken Frankston City Council
Cr Colin Hampton Frankston City Council
Cr Wayne Smith Casey City Council
Cr Gilbert Wilson Glenelg Shire Council
15 Years' Service Awards​
Cr Harvey Benton Wangaratta Rural City Council
Cr Peter Clarke Nillumbik Shire Council
Cr Ed Cox Moira Shire Council
Cr Sharon Ellis Whitehorse City Council
Cr Kevin Erwin Northern Grampians Shire Council
Cr Margaret Esakoff Glen Eira City Council
Cr Adam Gill Knox City Council
Cr Colin Hampton Frankston City Council
Cr Tim Laurence Darebin City Council
Cr Darren McCubbin Wellington Shire Council
Cr Tom Melican Banyule City Council
Cr Gary Norton Swan Hill Rural City Council
Cr Rosemary West Kingston City Council
10 Years' Service Awards​
Cr Geoff Ablett Casey City Council
Cr Sam Aziz Casey City Council
Cr Debra Bower Strathbogie Shire Council
Cr Albert Calvano Southern Grampians Shire Council
Cr Raylene Carr Whitehorse City Council
Cr Sarah Carter Maribyrnong City Council
Cr Jim Child Yarra Ranges Shire Council
Cr Brian Cunial Frankston City Council
Cr Sam David Brimbank City Council
Cr Richard Ellis East Gippsland Shire Council
Cr Laurence Evans Bayside City Council
Cr Bernard Gaffney Indigo Shire Council
Cr Sharon Gibson Latrobe City Council
Cr Margaret Giudice Brimbank City Council
Cr Gaetano Greco Darebin City Council
Cr David Grimble Horsham Rural City Council
Cr Dale Harriman Latrobe City Council
Cr Bruce Harwood Greater Geelong City Council
Cr Don Henderson Hepburn Shire Council
Cr Peter Hulin Warrnambool City Council
Cr Tricia Jones Baw Baw Shire Council
Cr Tony Keeble Alpine Shire Council
Cr Norm Kelly Whittlesea City Council
Cr Helena Kirby Golden Plains Shire Council
Cr Sebastian Klein Hepburn Shire Council
Cr Nora Lamont Maroondah City Council
Cr Peter Lockwood Knox City Council
Cr Kevin Louey Melbourne City Council
Cr Ronald Lowe Hindmarsh Shire Council
Cr Kathy Majdlik Melton City Council
Cr Sandra Mayer Frankston City Council
Cr Trent McCarthy Darebin City Council
Cr Samantha McIntosh Ballarat City Council
Cr Brian McKiterick Surf Coast Shire Council
Cr Les McPhee Swan Hill Rural City Council
Cr Bob Merriman Queenscliffe Borough Council
Cr John Mortimore Knox City Council
Cr Andrew Munroe Whitehorse City Council
Cr Kellie O'Callaghan Latrobe City Council
Cr Michael O'Connor (awarded posthumously) Pyrenees Shire Council
Cr Cathy Oke Melbourne City Council
Cr Neil Pankhurst Campaspe Shire Council
Cr Darren Pearce Knox City Council
Cr Marianne Pelz East Gippsland Shire Council
Cr Mark Radford Horsham Rural City Council
Cr Peter Roper Alpine Shire Council
Cr Collin Ross Cardinia Shire Council
Cr Scott Rossetti Wellington Shire Council
Cr Narelle Sharpe Moonee Valley City Council
Cr Steve Staikos Kingston City Council
Cr Amanda Stapledon Casey City Council
Cr Rob Steane Maroondah City Council
Cr Amanda Stone Yarra City Council
Cr Lambros Tapinos Moreland City Council
Cr Maxwell Thorburn Mildura Rural City Council
Cr Loi Truong Greater Dandenong City Council
Cr Bob Turner Melton City Council
Cr David Wortmann Towong Shire Council
Cr Oscar Yildiz Moreland City Council
Cr Martin Zakharov Maribyrnong City Council

See award recipients from previous years.

Further information

For further information contact:

Louise Walsh
Councillor Development Coordinator
lwalsh@mav.asn.au
(03) 9667 5583