Events and training

Past Councillor Service Award Winners

We recognise the contribution of all councillors and continue the tradition of conferring awards for long serving councillors.

The Victorian Councillor Service Awards comprise two awards.

Long service is recognised at 10, 15, 20, 25 and 30 years' service.

The award of Mayor Emeritus recognises councillors who have served three or more full terms as Mayor.

2018 Councillor Service Awards

Mayor Emeritus Awards
Cr Geoff Ablett Casey City Council
Cr Angela Altair Hobsons Bay City Council
Cr Jo Beard Corangamite Shire Council
Cr Pamela Clarke Horsham Rural City Council
Cr Peter Clarke Nillumbik Shire Council
Cr Carolyn Crossley Wellington Shire Council
Cr Laurence Evans Bayside City Council
Cr Joe Gauci Baw Baw Shire Council
Cr Bruce Harwood Greater Geelong City Council
Cr Ron Janas Alpine Shire Council
Cr Geoff Porter Hume City Council
Cr Paul Tatchell Moorabool Shire Council
Cr Bernadene Voss Port Phillip City Council
Cr Darrell White Latrobe City Council
30 Years' Service Awards​
Cr Darrell White Latrobe City Council
20 Years' Service Awards​
Cr Glenn Aitken Frankston City Council
Cr Colin Hampton Frankston City Council
Cr Wayne Smith Casey City Council
Cr Gilbert Wilson Glenelg Shire Council
15 Years' Service Awards​
Cr Harvey Benton Wangaratta Rural City Council
Cr Peter Clarke Nillumbik Shire Council
Cr Ed Cox Moira Shire Council
Cr Sharon Ellis Whitehorse City Council
Cr Kevin Erwin Northern Grampians Shire Council
Cr Margaret Esakoff Glen Eira City Council
Cr Adam Gill Knox City Council
Cr Colin Hampton Frankston City Council
Cr Tim Laurence Darebin City Council
Cr Darren McCubbin Wellington Shire Council
Cr Tom Melican Banyule City Council
Cr Gary Norton Swan Hill Rural City Council
Cr Rosemary West Kingston City Council
10 Years' Service Awards​
Cr Geoff Ablett Casey City Council
Cr Sam Aziz Casey City Council
Cr Debra Bower Strathbogie Shire Council
Cr Albert Calvano Southern Grampians Shire Council
Cr Raylene Carr Whitehorse City Council
Cr Sarah Carter Maribyrnong City Council
Cr Jim Child Yarra Ranges Shire Council
Cr Brian Cunial Frankston City Council
Cr Sam David Brimbank City Council
Cr Richard Ellis East Gippsland Shire Council
Cr Laurence Evans Bayside City Council
Cr Bernard Gaffney Indigo Shire Council
Cr Sharon Gibson Latrobe City Council
Cr Margaret Giudice Brimbank City Council
Cr Gaetano Greco Darebin City Council
Cr David Grimble Horsham Rural City Council
Cr Dale Harriman Latrobe City Council
Cr Bruce Harwood Greater Geelong City Council
Cr Don Henderson Hepburn Shire Council
Cr Peter Hulin Warrnambool City Council
Cr Tricia Jones Baw Baw Shire Council
Cr Tony Keeble Alpine Shire Council
Cr Norm Kelly Whittlesea City Council
Cr Helena Kirby Golden Plains Shire Council
Cr Sebastian Klein Hepburn Shire Council
Cr Nora Lamont Maroondah City Council
Cr Peter Lockwood Knox City Council
Cr Kevin Louey Melbourne City Council
Cr Ronald Lowe Hindmarsh Shire Council
Cr Kathy Majdlik Melton City Council
Cr Sandra Mayer Frankston City Council
Cr Trent McCarthy Darebin City Council
Cr Samantha McIntosh Ballarat City Council
Cr Brian McKiterick Surf Coast Shire Council
Cr Les McPhee Swan Hill Rural City Council
Cr Bob Merriman Queenscliffe Borough Council
Cr John Mortimore Knox City Council
Cr Andrew Munroe Whitehorse City Council
Cr Kellie O'Callaghan Latrobe City Council
Cr Michael O'Connor (awarded posthumously) Pyrenees Shire Council
Cr Cathy Oke Melbourne City Council
Cr Neil Pankhurst Campaspe Shire Council
Cr Darren Pearce Knox City Council
Cr Marianne Pelz East Gippsland Shire Council
Cr Mark Radford Horsham Rural City Council
Cr Peter Roper Alpine Shire Council
Cr Collin Ross Cardinia Shire Council
Cr Scott Rossetti Wellington Shire Council
Cr Narelle Sharpe Moonee Valley City Council
Cr Steve Staikos Kingston City Council
Cr Amanda Stapledon Casey City Council
Cr Rob Steane Maroondah City Council
Cr Amanda Stone Yarra City Council
Cr Lambros Tapinos Moreland City Council
Cr Maxwell Thorburn Mildura Rural City Council
Cr Loi Truong Greater Dandenong City Council
Cr Bob Turner Melton City Council
Cr David Wortmann Towong Shire Council
Cr Oscar Yildiz Moreland City Council
Cr Martin Zakharov Maribyrnong City Council

2017 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
Cr Sam Aziz Casey City Council
Cr Henry Barlow Wyndham City Council
Cr Ken Clarke Wangaratta Rural City Council
Cr Bev Colomb Mornington Peninsula Shire Council
Cr Alex Del Porto Bayside City Council
Cr Geoff Gough Manningham City Council
Cr Tom Melican Banyule City Council
Cr Jim Memeti Greater Dandenong City Council
Cr Andrea Surace Moonee Valley City Council
Cr David Wortmann Towong Shire Council
25 Years' Service Awards​ ​
​Cr Ben Buckley East Gippsland Shire Council
Cr Robert Halliday Glenelg Shire Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Youhorn Chea ​Greater Dandenong City Council
Cr Catherine Cumming Maribyrnong City Council
Cr Alex Del Porto Bayside City Council
Cr John Gibbons Wyndham City Council
Cr Geoff Gough Manningham City Council
Cr James Long Bayside City Council
Cr Geoff White Glenelg City Council
15 Years' Service Awards​ ​
Cr Jim Doukas Moyne Shire Council
Cr Mark Eckel Mildura Rural City Council
Cr Ruth Gstrein Corangamite Shire Council
Cr Katrina Rainsford Southern Grampians Shire Council
Cr Karen Stephens Glenelg Shire Council
10 Years' Service Awards​ ​
Cr Henry Barlow Wyndham City Council
Cr Harvey Benton Wangaratta Rural City Council
Cr Ken Clarke Wangaratta Rural City Council
Cr Bob Cornish Mitchell Shire Council
Cr Judy Hindle Stonnington City Council
Cr Ben Stennett Whitehorse City Council

Back to top

2016 Councillor Service Awards

Mayor Emeritus Awards
Cr Rosemary Hodge Surf Coast Shire Council
Cr Jenny Houlihan Greater Shepparton City Council
Cr Craig Langdon Banyule City Council
Cr Sue Marstaeller Mitchell Shire Council
Cr Les McPhee Swan Hill Rural City Council
Cr Michael O'Connor Pyrenees Shire Council
Cr Margaret Rae Murrindindi Shire Council
Cr Lyn Russell Colac Otway Shire Council
Cr Claude Ullin Stonnington City Council
Cr Darell White Latrobe City Council
25 Years' Service Awards​ ​
​Cr Ron Brownlees OAM Kingston City Council
Cr Des Phalen Golden Plains Shire Council
Cr Wayne Phillips Banyule City Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Sam Alessi ​Whittlesea City Council
Cr Jenny Blake Golden Plains Shire Council
Cr Peter Brown Greater Dandenong City Council
Cr David Gibb Mornington Pennisula Shire Council
Cr John Katis Swan Hill Rural City Council
Cr Stevan Kozmevski Whittlesea City Council
Cr Graeme Middlemiss Latrobe City Council
Cr Karin Orpen Knox City Council
Cr Tom Sullivan Moorabool Shire Council
Cr Darell White Latrobe City Council
Cr Graeme Williams Strathbogie Shire Council
15 Years' Service Awards​ ​
Cr Jim Doukas Moyne Shire Council
Cr Jackie Fristacky Yarra City Council
Cr Heinz Kreutz Boroondara City Council
Cr Sophie Ramsey Melton City Council
Cr Coral Ross Boroondara City Council
Cr Jack Wegman Boroondara City Council
10 Years' Service Awards​ ​
Cr Gregory (Greg) Brown Mildura Rural City Council
Cr Pamela Clarke Horsham Rural City Council
Cr Shirley Cornish Moonee Valleey City Council
Cr Margaret Esakoff Glen Eira City Council
Cr Bob Fairclough Wyndham City Council
Cr Michael Freshwater East Gippsland Shire Council
Cr Stephen Hart Colac Otway Shire Council
Cr Jenny Houlihan Greater Shepparton City Council
Cr Fay Hull Ararat Rural City Council
Cr Jamie Hyams Glen Eira City Council
Cr Craig Langdon Banyule City Council
Cr Michael Lipshutz Glen Eira City Council
Cr Heather Marcus Wyndham City Council
Cr Michael Neoh Warrnambool City Council
Cr Lynn Russell Colac Otway Shire Council
Cr Andrea Surace Moonee Valleey City Council
Cr Judith Voce Boroondara City Council
Cr Rosemary West OAM Kingston City Council
Cr Phil Wright Bass Coast Shire Council

Back to top

2015 Councillor Service Awards

Mayor Emeritus Awards
Cr Helene Cameron Queenscliffe Borough Council
Cr Allan Comrie Moorabool Shire Council
Cr Keith den Houting Gannawarra Shire Council
Cr Tony Dib JP Maroondah City Council
Cr Jackie Fristacky Yarra City Council
Cr Neville Goulding Gannawarra Shire Council
Cr Robert Halliday Glenelg Shire Council
Cr Andrew McLean Yarriambiack Shire Council
Cr Chris O'Connor Corangamite Shire Council
Cr Sophie Ramsey Melton City Council
Cr Peter Roper Alpine Shire Council
Cr Coral Ross Boroondara City Council
Cr Amanda Stevens Port Phillip City Council
Cr Debra Swan Strathbogie Shire Council
Cr Rod Wangman Wodonga City Council
30 Years' Service Awards
​Cr Mary Fraser OAM Towong Shire Council
​Cr Rod Fyffe Greater Bendigo City Council
Cr Robert Gersch Hindmarsh Shire Council
Cr Kevin Ryan Greater Shepparton City Council
25 Years' Service Awards
​Cr Roz Blades Greater Dandenong City Council
20 Years' Service Awards
Cr Rex Griffin Whittlesea City Council
Cr John Kelly Greater Dandenong City Council
Cr Bruce Meyer West Wimmera Shire Council
Cr Robert Vance Pyrenees Shire Council
15 Years' Service Awards
Cr Peter Brown Greater Dandenong City Council
Cr Malcolm Hole Wellington Shire Council
Cr Brian Keenan Moira Shire Council
Cr Lisa Mahood Wodonga City Council
Cr Jenny Mulholland Banyule City Council
Cr John Northcott Glenelg Shire Council
Cr Maria Sampey Greater Dandenong City Council
Cr Leo Tellefson Buloke Shire Council
Cr Greg Toll Campaspe Shire Council
Cr Steven Tsitas Darebin City Council
10 Years' Service Awards
Cr Oscar Aertssen Gannawarra Shire Council
Cr Marg Attley Mansfield Shire Council
Cr Terry Avery Yarra Ranges Shire Council
Cr Helen Ballentine Yarriambiack Shire Council
Cr Neil Beattie Loddon Shire Council
Cr Michael Clarke Maribyrnong City Council
Cr Peter Cleary Wellington Shire Council
Cr Bev Colomb Mornington Peninsula Shire Council
Cr Jim Cusack Moonee Valley City Council
Cr Peter Davis Benalla Rural City Council
Cr Keith den Houting Gannawarra Shire Council
Cr Tony Dib JP Maroondah City Council
Cr Paul Giuliano Moonee Valley City Council
Cr Neville Goulding Gannawarra Shire Council
Cr Helen Harris OAM Whitehorse City Council
Cr Mary Lalios Whittlesea City Council
Cr Bill McClenaghan Hepburn Shire Council
Cr Jim Memeti Greater Dandenong City Council
Cr Glenn Milne Mildura Rural City Council
​Cr Brett Owen Cardinia Shire Council
Cr Jim Parke Boroondara City Council
Cr Kris Pavlidis Whittlesea City Council
Cr Daryl Pearce Alpine Shire Council
Cr Wayne Rice Northern Grampians Shire Council
Cr Susan Riley Melbourne City Council
Cr Tim Rodgers Mornington Peninsula Shire Council
Cr John Sipek Moonee Valley City Council
Cr Anna Speedie Wodonga City Council
Cr Natalie Thomas Maroondah City Council
Cr Jan Vonarx Alpine Shire Council
Cr Rod Wangman Wodonga City Council
Cr John Watson Wodonga City Council
Cr Robin Weatherald Strathbogie Shire Council

Back to top

2014 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
​Cr Murray Cook Baw Baw Shire Council
​Cr Ed Cox Moira Shire Council
​Cr James Fawcett South Gippsland Shire Council
​Cr John Gibbons OAM Wyndham City Council
​Cr Ronald Hawkins West Wimmera Shire Council
​Cr Paul Hooper ​Ararat Rural City Council
​Cr Mary Lalios ​Whittlesea City Council
​Cr Bob Merriman ​Queenscliffe Borough Council
​Cr Glenn Milne ​Mildura Rural City Council
​Cr Scott Rossetti ​Wellington Shire Council
Cr Melina Sehr Stonnington City Council

Long service is recognised at 10, 15, 20, 25 and 30 years' service.

30 Years' Service Awards​ ​
Cr Gwenda Algood​ Ararat Rural City Council
​Cr John Chandler OAM Stonnington City Council
​Cr Len Cox Yarra Ranges Shire Council
​Cr Geoff Smith ​Corangamite Shire Council
​Cr Warren Wait ​West Wimmera Shire Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Jack Ogilvie​ ​Hume City Council
​Cr Claude Ullin ​Stonnington City Council
15 Years' Service Awards​ ​
Cr Angela Altair ​Hobsons Bay City Council
Cr Noel Cliff Yarra Ranges Shire Council
​​Cr Catherine Cumming ​Maribyrnong City Council
Cr Ronald Hawkins West Wimmera Shire Council
​Cr Peter Hemphill ​Hobsons Bay City Council
​Cr John Letchford Macedon Ranges Shire Council
​Cr Angela Long ​Greater Dandenong City Council
​Cr Michael Morland ​Casey City Council
10 Years' Service Awards​ ​
​Cr Adem Atmaca ​Hume City Council
​Cr Helen Coleman ​Nillumbik Shire Council
​Cr Colleen Condliffe ​Loddon Shire Council
​Cr John Connor ​Macedon Ranges Shire Council
​Cr BrianCrook ​Colac Otway Shire Council
Cr Renata Cugliari ​Melton City Council
​Cr Victor Dougall ​Hume City Council
​Cr Jacinta Ermacora Warrnambool City Council
​Cr Jan Farrell Greater Geelong City Council
​Cr Phillip Healey ​Boroondara City Council
​Cr Rose Hodge ​Surf Coast Shire Council
​Cr Peter Innes ​Ballarat City Council
​Cr Stephen Jolly Yarra City Council
​Cr John Kavanagh ​Moreland City Council
​Cr Paul Klisaris ​Monash City Council
​Cr Tim Laurence ​Darebin City Council
​Cr Ross Lee ​Mitchell Shire Council
​Cr Rod Macdonald ​Greater Geelong City Council
​Cr Carl Marsich ​Hobsons Bay City Council
​Cr Sue Marstaeller Mitchell Shire Council
​Cr Bill Melbourne ​Mitchell Shire Council
​Cr Ann Potter ​Hume City Council
​Cr Maria Sampey ​Greater Dandenong City Council
​Cr Anne Shaw ​Mornington Peninsula Shire Council
​Cr Chris Smith ​Colac Otway Shire Council
​Cr Pat Toohey ​Moorabool Shire Council
​Cr Rosemary West OAM ​Kingston City Council
​Cr Michael Young ​Nillumbik Shire Council

Back to top

2013 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
​Cr Jenny Blake ​Golden Plains Shire Council
​Cr David Clark ​Pyrenees Shire Council
​Cr Jim Doukas ​Moyne Shire Council
​Cr Richard Ellis ​East Gippsland Shire Council
​Cr Michael Neoh ​Warrnambool City Council
​Cr Karin Orpen ​Knox City Council
​Cr Des Phelan ​Golden Plains Shire Council
​Cr Barry Rinaldi ​Central Goldfields Shire Council
​Cr Ian Wilson ​Ararat Rural City Council
  
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Bill McArthur​ ​Golden Plains Shire Council
​Cr Robert Newton ​South Gippsland Shire Council
​Cr Des Phelan ​Golden Plains Shire Council
15 Years' Service Awards​ ​
Cr David Clark​ ​Pyrenees Shire Council
Cr Vince Fontana Darebin City Council
​​Cr John Gibbons OAM ​Wyndham City Council
Cr Srechko Kontelj OAM Greater Geelong City Council
​Cr Geoff Lovett ​Central Goldfields Shire Council
​Cr Barry Rinaldi Central Goldfields Shire Council​
​Cr Gilbert Wilson ​Glenelg Shire Council
10 Years' Service Awards​ ​
​Cr John Arnold ​Mildura Rural City Council
​Cr David Balfour ​Baw Baw Shire Council
​Cr Jan Chantry ​Moonee Valley City Council
​Cr Noel Cliff ​Yarra Ranges Shire Council
Cr Giuseppe Cossari ​Maroondah City Council
​Cr Edward Cox ​Moira Shire Council
​Cr GregCruickshank Swan Hill Rural City Council
​Cr Jim Doukas Moyne Shire​ Council
​Cr Mark Eckel ​Mildura Rural City Council
​Cr Sharon Ellis ​Whitehorse City Council
​Cr Kevin Erwin ​Northern Grampians Shire Council
​Cr Margaret Esakoff ​Glen Eira City Council
​Cr Jackie Fristacky ​Yarra City Council
​Cr Adam Gill ​Knox City Council
​Cr Ruth Gstrein ​Corangamite Shire Council
​Cr Colin Hampton ​Frankston City Council
​Cr Jeanette Harding ​South Gippsland Shire Council
​Cr Ronald Hawkins ​West Wimmera Shire Council
​Cr Malcolm Hole ​Wellington Shire Council
​Cr Gavan Holt ​Loddon Shire Council
​Cr Paul Hooper ​Ararat Rural City Council
​Cr Des Hudson ​Ballarat City Council
​Cr Nigel Hutchinson-Brooks ​South Gippsland Shire Council
​Cr Peter Joyce Towong Shire Council
​Cr Brian Keenan ​Moira Shire Council
​Cr Kieran Kennedy ​South Gippsland Shire Council
​Cr Heinz Kreutz ​Boroondara City Council
​Cr John Letchford ​Macedon Ranges Shire Council
​Cr Reid Mather ​Buloke Shire Council
​Cr Darren McCubbin ​Wellington Shire Council
​Cr Colin McKenzie ​Ararat Rural City Council
​Cr Andrew McLean ​Yarriambiack Shire Council
​Cr Tom Melican ​Banyule City Council
​Cr Michael Morland ​Casey City Council
​Cr Jenny Mulholland ​Banyule City Council
​Cr John Northcott ​Glenelg Shire Council
​Cr Gary Norton ​Swan Hill Rural City Council
​Cr Rozi Parisotto ​Wangaratta Rural City Council
​Cr Katrina Rainsford ​Southern Grampians Shire Council
​Cr Sophie Ramsey ​Melton City Council
​Cr Coral Ross ​Boroondara City Council
​Cr Jane Rowe ​East Gippsland Shire Council
​Cr Karen Stephens ​Glenelg Shire Council
​Cr Leo Tellefson ​Buloke Shire Council
​Cr Greg Toll ​Campaspe Shire Council
​Cr Steven Tsitas ​Darebin City Council
​Cr Jack Wegman ​Boroondara City Council
​Cr Ian Wilson ​Ararat Rural City Council

Back to top

2012 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
​Cr John Arnold ​Mildura Rural City Council
​Cr Peter Beales ​Murrindindi Shire Council
​Cr Roz Blades ​Greater Dandenong City Council
​Cr Mark Byatt ​Wodonga City Council
​Cr Youhorn Chea ​Greater Dandenong City Council
​Cr Greg Cruickshank ​Swan Hill Rural City Council
​Cr Geoff Gough ​Manningham City Council
​Cr Peter Joyce ​Towong Shire Council
​Cr John Kemfert ​Yarriambiack Shire Council
​Cr Matt Makin ​Corangamite Shire Council
​Cr Justin Mammarella ​Melton City Council
​Cr William Melbourne ​Mitchell Shire Council
​Cr Roberto Paino ​Wangaratta Rural City Council
​Cr Judy Verlin ​Ballarat City Council
​Cr Darrell White Latrobe City Council
​Cr Gilbert Wilson ​Glenelg Shire Council

Long service is recognised at 15, 20 and 25 years' service.

25 Years' Service Awards​ ​
Cr Les Willmott​ ​Maroondah City Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Luigi Basile​ ​Gannawarra Shire Council
Cr Ron Brownlees Kingston City Council
​​Cr John Fry ​Whittlesea Shire Council
Cr John Kemfert ​Yarriambiack Shire Council
15 Years' Service Awards​ ​
​Cr Youhorn Chea ​Greater Dandenong Shire Council
​Cr Robert Chong ​Whitehorse City Council
​Cr Allan Comrie ​Moorabool Shire Council
​Cr Catherine Cumming ​Maribyrnong City Council
Cr Alex del Porto ​Bayside City Council
​Cr Paul Donovan ​Greater Dandenong City Council
​Cr David Gibb ​Mornington Peninsula​ Shire Council
​Cr William Harrington ​Baw Baw Shire​ Council
​Cr Tom Ingpen ​Mansfield Shire Council
​Cr Andrew Jessop ​Hume City Council
​Cr John Katis ​Swan Hill Rural City Council
​Cr Stevan Kozmevski ​Whittlesea City Council
​Cr Graeme Legge ​Cardinia Shire Council
​Cr James Long, BA, JP ​Bayside ​City Council
​Cr Geoff Lovel ​Yarriambiack Shire Council
​Cr Stuart McLean ​Buloke Shire Council
​Cr Graeme Middlemiss ​Latrobe City Council
​Cr John Ogilvie ​Hume City Council
​Cr Anne O'Shea ​Stonnington​ City Council
​Cr Neil Repacholi ​Campaspe Shire Council
​Cr John Ronke ​Kingston City Council
​Cr Tom Sullivan ​Moorabool Shire Council
​Cr Robert Vance ​Pyrenees Shire Council
​Cr Geoff White ​Glenelg Shire Council
​Cr Graeme Williams ​Strathbogie​ Shire Council

Back to top

2011 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
​Cr Diana Asmar ​Darebin City Council
Cr Ron Brownlees ​Kingston City Council
Cr Alex del Porto ​Bayside City Council
Cr Kevin Erwin Northern Grampians Shire Council
Cr Rod Fyffe Greater Bendigo City Council
​Cr Geoff Gough ​Manningham City Council
​Cr Gavan Holt ​Loddon Shire Council
​Cr Graeme Legge ​Cardinia Shire Council
​Cr Nino Mautong ​Alpine Shire Council
​Cr Christopher Meddows-Taylor ​Central Goldfields Shire Council
​Cr Frank O'Connor ​Port Phillip City Council
​Cr Marcus Rentsch ​Southern Grampians​ Shire Council

Long service is recognised at 15, 20 and 25 years' service.

25 Years' Service Awards​ ​
Cr John Duscher Bass Coast Shire Council
​Cr Robert Gersch ​Hindmarsh Shire Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Peter Beales Murrindindi Shire Council
Cr Ross Blades Greater Dandenong City Council
Cr Ben Buckley East Gippsland Shire Council
​Cr Bill Goodrem Mornington Peninsula Shire Council
​Cr Chris Hazelman ​Greater Shepparton City Council
​Cr Wayne Phillips ​Banyule City Council
​Cr Gary Rewell ​Mount Alexander Shire Council
​Cr Kevin Ryan ​Greater Shepparton City Council
15 Years' Service Awards​ ​
​Cr Sam Alessi Whittlesea Shire Council
​​Cr Jenny Blake ​​Golden Plains Shire Council
​Cr Shane Bourke Wyndham City Council
Cr Peter Brown ​Greater Dandenong City Council
Cr David Cotsell Golden Plains Shire Council
​Cr Gerald Dupe ​Golden Plains Shire Council
​Cr Geoff Gough ​Manningham City Council
​Cr Anthony Helou, JP ​Moreland City Council
​Cr Bruce Meyer ​West Wimmera Shire Council
​Cr Tom Morrissey ​Monash City Council
​Cr Wayne Smith, JP ​Casey City Council

Back to top

2010 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
Cr Bernard Gross Horsham Rural City Council
Cr Bill Hill Benalla Rural City Council
Cr Bill Melbourne Mitchell Shire Council
Cr Meredith Urie East Gippsland Shire Council
Cr Jack Wegman Boroondara City Council
​Cr Peter Williams ​Campaspe Shire Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Roz Blades ​Greater Dandenong City Council
Cr Frank Merlino Whittlesea City Council
15 Years' Service Awards​ ​
​Cr Peter Graham, OAM Indigo Shire Council
​Cr Rex Griffin ​​Whittlesea City Council
​Cr Robert Halliday ​Glenelg Shire Council
Cr John Kelly ​Greater Dandenong City Council

Back to top

2009 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
Cr Luigi Basile Gannawarra Shire Council
Cr Gail Brown Bennalla Rural City Council
Cr Mary Fraser Towong Shire Council
Cr Ruth Gstrein Corangamite Shire Council
​Cr Lyn Gunter ​Murrindindi Shire Council
​Cr Geoff Oliver ​Bennalla Rural City Council
​Cr Wayne Phillips ​Banyule City Council
25 Years' Service Awards​ ​
Cr Gwenda Allgood Ararat Rural City Council
​Cr John Chandler ​Stonnington City Council​
​Cr Len Cox ​Yarra Ranges Shire Council
​Cr Mark Fraser ​Towong Shire Council​
​Cr Geoff Smith ​Corangamite Shire Council​
​Cr Warren Wait ​West Wimmera Shire Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Darrell White Latrobe City Council
15 Years' Service Awards​ ​
Cr Luigi Basile Gannawarra Shire Council
Cr Roz Blades Greater Dandenong City Council

Back to top

2008 Councillor Service Awards

​Mayor Emeritus Awards ​
Cr Sam Alessi Whittlesea City Council
Cr Gwenda Allgood Ararat Rural City Council
Cr Darryl Argall Hindmarsh Shire Council
Cr Arthur Athanasopoulos Kingston City Council
Cr David Atkinson Warrnambool City Council
​Cr Bill Baarini ​Hobsons Bay City Council
​Cr Shane Bourke ​Wyndham City Council
​Cr John Bugg ​Queenscliffe Borough Council
​Cr Joe Caputo ​Moreland City Council​
​Cr John Chandler ​Stonnington City Council​
​Cr David Cotsell ​Golden Plains Shire Council
​Cr Bruce David Couch ​Moyne Shire Council​
​Cr Len Cox ​Yarra Ranges Shire Council
​Cr John Daffy ​Warrnambool City Council
​Cr Jenny Dale ​Indigo Shire Council
​Cr Sam David ​Brimbank City Council
​Cr Beth Davidson ​Surf Coast Shire Council​
​Cr John Duscher ​Bass Coast Shire Council
​Cr Robert John Elborough ​Campaspe Shire Council
​Cr John Stanley Duncan Fry ​Whittlesea City Council
​Cr Christopher Charles Edwin Gahan ​Stonnington City Council
​Cr Rob L Gersch ​Hindmarsh Shire Council​
​Cr Neville Goodwin ​Bass Coast Shire Council
​Cr Peter Graham ​Indigo Shire Council
​Cr Dick Gross ​Port Phillip City Council
​Cr Brenda Ann Hampson ​Moyne Shire Council
​Cr Lester J Harris ​Pyrenees Shire Council​
​Cr Noel Harvey ​Macedon Ranges Shire Council
​Cr Anthony Helou ​Moreland City Council
​Cr Tom Ingpen ​Mansfield Shire Council
​Cr Gary Jungwirth ​Hume City Council
​Cr Charles Neil Kerr ​Glenelg Shire Council​
​Cr Kevin Knight ​Golden Plains Shire Council
​Cr Bill Larkin ​Manningham City Council
​Cr Val Lawrence ​Queenscliffe Borough Council
​Cr Geoffrey Lovett ​Central Goldfields Shire Council
​Cr Lisa Mahood ​Wodonga City Council
​Cr Reid Mather ​Buloke Shire Council
​Cr Peter Boyd Mercer ​Colac Otway Shire Council
​Cr Frank Merlino ​Whittlesea City Council
​Cr Bruce Meyer ​West Wimmera Shire Council
​Cr Tom Munro ​Glenelg Shire Council
​Cr Geoff Neil ​Macedon Ranges Shire Council
​Cr William George Nixon ​Kingston City Council
​Cr Jim Norris ​Mount Alexander Shire Council​
​Cr Brian O'Connor ​Central Goldfields Shire Council
​Cr Topsy Diane Petchey ​Kingston City Council​
​Cr Glenys Phillpot ​Warrnambool City Council
​Cr Warren David Riches ​Colac Otway Shire Council
​Cr James Donald Robertson ​Southern Grampians Shire Council
​Cr Ian Robertson ​Central Goldfields Shire Council
​Cr William Ronald ​​Cardinia Shire Council​
​Cr David Smith ​Hepburn Shire Council
​Cr Geoff Smith ​Corangamite Shire Council
​Cr Natalie Suleyman ​Brimbank City Council
​​Cr Howard Templeton ​Southern Grampians Shire Council
​Cr Claude Ullin ​Stonnington City Council
​Cr Robert J Vance ​Pyrenees Shire Council
​Cr Warren Wait ​West Wimmera Shire Council
​Cr Geoff White ​Glenelg Shire Council
​Cr Les Willmott ​Maroondah City Council​
25 Years' Service Awards​ ​
Cr Christopher Charles Edwin Gahan Stonnington City Council
​​Cr Charles Neil Kerr ​Glenelg Shire Council
​Cr Kevin Knight Golden Plains Shire Council
​Cr Peter Boyd Mercer ​Colac Otway Shire Council
20 Years' Service Awards​ ​
Cr Gwenda Allgood Ararat Rural City Council
Cr John Chandler Stonnington City Council
Cr Ian Clark Baw Baw Shire Council
Cr Len Cox Yarra Ranges Shire Council
​Cr John Daffy ​Warrnambool City Council
​Cr Yvonne Davies ​Moira Shire Council
​Cr John Duscher ​Bass Coast Shire Council
​Cr Rod Fyffe Greater ​Bendigo City Council
​Cr Rob L Gersch ​Hindmarsh Shire Council
​Cr Bernard Gross ​Horsham Rural City Council
​Cr Lester J Harris ​Pyrenees Shire Council
​Cr Bill Larkin ​Manningham City Council
​Cr William George Nixon ​Kingston City Council
​Cr Lindsay Schroeter ​Surf Coast Shire Council
​Cr Geoff Smith ​Corangamite Shire Council​
​Cr James Leonard Tutt ​Surf Coast Shire Council
​Cr Warren Wait ​West Wimmera Shire Council
​Cr Peter Watts ​Buloke Shire Council​
​Cr Les Willmott ​Maroondah City Council
​Cr Bruce Robert Wilson ​Greater Shepparton City Council
15 Years' Service Awards​ ​
Cr Darryl Argall Hindmarsh Shire Council
Cr David Atkinson Warrnambool City Council
Cr Ben Buckley East Gippsland Shire Council
Cr Bruce David Couch Moyne Shire Council
​Cr John Stanley Duncan Fry ​Whittlesea City Council
​Cr Peter Garlick ​Wellington Shire Council
​Cr Bill Goodrem ​Mornington Peninsula Shire Council
​Cr Des Guinane ​Golden Plains Shire Council
​Cr Brenda Hampson ​Moyne Shire Council
​Cr Noel Harvey Macedon Ranges Shire Council
​Cr Ross Heinrich ​Hindmarsh Shire Council​
​Cr Gary Jungwirth ​Hume City Council
​Cr William R McArthur ​Golden Plains Shire Council
​Cr Murray McDonald ​Campaspe Shire Council
​Cr Frank Merlino ​Whittlesea City Council​
​Cr Tom Munro ​Glenelg Shire Council
​Cr Geoff Neil ​Macedon Ranges Shire Council
​Cr Robert Thornton Newton ​South Gippsland Shire Council​
​Cr Geoffrey Oliver ​Benalla Rural City Council
Cr ​Karin Orpen ​Knox City Council
​Cr Alwyn Parker ​Golden Plains Shire Council
​Cr Garry Rewell ​Mount Alexander Shire Council
​Cr Ian Robertson ​Central Goldfields Shire Council
​Cr Bill Ronald ​Cardinia Shire Council
​Cr Claude Ullin ​Stonnington City Council​
​Cr Rob Wilson ​Casey City Council